top of page
  • Hroch

Výhody a nevýhody střešních stanů

Tématu střešních stanů jsem se již věnoval v předchozích článcích. Jak jsme náš Hroší autostan vybírali, si můžete přečíst v tomto článku V e-mailech i na přednáškách se ptáte, jaké má střešní stan výhody a nevýhody.


Dnes se proto budu věnovat problematice střešních stanů obecně. Náš Hroší autostan nám dělá parťáka na cestách již rok, za tu dobu nám poskytl mnohokrát přístřeší a ochranu před nepřízní počasí ve dnech, které jsme strávili mimo domov. Musím říci, že obstál na výbornou. Nicméně, i tak se najdou jistá omezení, chcete-li nevýhody. Pojďme si to tedy zrekapitulovat pěkně od začátku.


Pryč jsou doby, kdy byl střešní stan výhradně záležitostí typických offroad cestovatelů, kteří je vozili na svých expedičních speciálech. Dnes je situace zcela jiná. Není vůbec neobvyklé, když střešní stan uvidíte i na autě typu Mini Cooper.


Po více než roce soužití se stanem na střeše musím říci, že se jedná o více vhodnou alternativu ke klasickým způsobům nocování/cestování. O alternativu, která v jistých ohledech může směle konkurovat obytným přívěsům či obytným autům. Troufám si říci, že drtivá většina výletníků z komunity kempařů na kolech, pro své cesty využívá právě obytný přívěs, obytné auto (integrál, alkovna...) či obytnou vestavbu v dodávce. Tyto možnosti spaní na cestách jsou na trhu mnoho let. Zatímco střešní stany jsou relativně okrajový segment trhu. Proto jsme my, uživatelé střešních autostanů v menšině. Každý ze způsobu spaní na cestách má svá specifika. Obytným autům je vlastní pohodlí a komfort, střešním stanům zase nenápadnost a přijatelnější cena.

Národní park Jotunheimen
Národní park Jotunheimen

Co je vlastně střešní stan?


Střešní stan, je zjednodušeně řečeno, velká rakev na střeše, která slouží k „ubytování“ posádky auta. Dle velikosti (šíře stanu), tak může poskytnout pohodlné vyspání až pro 4 osoby (2 dospělí a 2 děti).


Stany se dělí na dva základní tipy:


- látkové – lze je rozložit do stran či vytvořit improvizovanou markýzu pod autem

- skořepinové – lze „pouze“ otevírat


Rozměry stanů jsou různé. Běžně rostlou populaci s výškou do 190 cm bude zajímat především šíře stanu. Pro kolegy a kolegyně, jejichž výška atakuje 2 metry se potom dělají prodloužené verze až 225 cm. Šíře stanu určuje, kolik spáčů se do stanu vejde, respektive, jaké budou mít pohodlí. Rozměry šířky obvykle začínají na 120 cm a pokračují po 20 centimetrech.


V současné době existuje ke střešním stanům široké portfolio doplňků a příslušenství. Markýzou počínaje, přes předstany až k úložným vakům na střechu autostanu konče.


Nyní se ale pojďme zaměřit na hlavní výhody a nevýhody střešních stanů.

 

Výhody střešního stanu:


- Nenápadnost – Tuto vlastnost máme na střešním stanu asi nejraději. Pro většinu lidí, které člověk na cestě potká, představuje střešní stan pouze „přerostlou“ rakev na zavazadla (skutečně se nás několikrát lidé ptali, kde se dá tak velká rakev koupit). Nenápadnost autostanu se projeví především při volném kempování mimo kempy, stellplatzy a další podobná místa. Otevírají se Vám možnosti nocovat na místech, která jsou jinak pro všechny kempovací auta či přívěsy zapovězená z důvodu dostupnosti: šíře příjezdu, problematické otáčení či nezpevněné cesty. Pokud holdujete táboření uprostřed přírody, je pro Vás střešní stan ideální společník.


- Pohotovost – Pokud budeme porovnávat rychlost otevření a zavření střešního stanu s klasickým stanem (kopule, tunel...), zjistíme následující: otevření i zavření střešního stanu zvládne jedna osoba i v případě špatného počasí. Pro sehranou dvojici, je to záležitost na pár minut. Zatímco postavení a sbalení normálního stanu je časově mnohem náročnější, zvláště potom v případě větru či deště. Nám otevření stanu trvá 70 vteřin a zavření cca 2 minuty. Schválně, kolik Vám zabere času otočit v obytce kapitánská sedadla?


- Pořizovací cena – Ceny nových střešních stanů od zavedených výrobců načínají na zhruba 50 tisících Kč. Další peníze lze samozřejmě utratit za doplňkové příslušenství. Kolik stojí nejlevnější minikaravan, ve kterém si stejně nelze stoupnout? V tomto případě začínáme na cenách 150–350 tisíc. Plnotučný přívěs či obytka je pak násobně dražší. Projděte si bazary obytných přívěsů a vozidel a zjistíte, že v cenové hladině, ve které se pohybují střešní stany, seženete pouze „historická“ vozidla J.


- Komfort spaní – Spací komfort je na vysoké úrovni – kvalitní matrace (výborná izolace), několik vchodů do stanu, moskytiéry atd. To vše dohromady společně se šíří stanu zabezpečí pohodlné nocování. Šíře našeho Hrošího autostanu je 160 cm, což je více než naše manželská postel, jež máme doma. Další nespornou výhodou, je možnost ponechání lůžkovin / spacáků ve stanu v průběhu celé cesty – stan jde bez problému zavřít. Nemusíte tak každé ráno balit spacáky a rovnat zadní sedačky v autě. Spací prostor ve střešním stanu snese srovnání v prostornosti jak s obytnými vozy, tak i mnohými přívěsy.


- Připravenost – další výhodu cestování se střešním stanem vidíme v možnosti „okamžitého“ odjezdu na cestu. Stan máte na střeše. Nemusíte se zatěžovat balením stanu, spacáků a dalších věcí. Tyto máme v průběhu celé sezóny zavřené ve stanu. Balíme tak pouze osobní věci, oblečení a potraviny. Do kufru auta vložíme šuplíkovou vestavbu a do ní připravené věci. Máme vyzkoušené, že jsme takto schopni vyrazit do 60 minut od cestovatelské myšlenky


- Volný prostor ve vozidle – Použitím střešního stanu si uvolníte neuvěřitelné množství místa ve vozidle. Nemusíte totiž každý večer přerovnávat celý kufr na přední sedačky, abyste se vyspali (taky jsme to dělali). Vše potřebné k nocování máte nahoře a zavazadlový prostor můžete využít smysluplněji. Třeba pro šuplíkovou vestavbu, či jiný organizér, který Vám zpříjemní cestování.


Free kempování s kolegy z Rakouska v Norsku
Free kempování s kolegy z Rakouska v Norsku

Nevýhody střešního stanu:


- Špatné počasí – V případě špatného počasí máte velmi omezené možnosti, jak se schovat, stejně jako u klasického stanu (porovnávám s možnostmi přívěsů a obytných vozů). Ano, pokud máte, využijete markýzu, případně i s předstanem. A průlez do stanu se dá vyřešit tunelem, takže na Vás neprší. Pokud se k dešti přidá studený vítr a nízká teplota máte ve své podstatě jedinou možnost – zalézt do stanu případně se uchýlit do auta – pokud ovšem máte nezávislé topení. Jeden či dva dny je to v pohodě, ale pokud na cestě chytnete týdenní nepřízeň počasí, brzdy zjistíte, že vás nebaví jenom ležet ve stanu či mrznout pod markýzou. Zvláště ti, kteří cestují s malými dětmi (do cca 3 - 4 let), je tento faktor velice limitující a někdy není možnost přejet na místo, kde vládne lepší počasí.


- Omezené využití markýzy – Využití markýzy může být limitované „základní“ výškou vozidla, na kterém je střešní stan, respektive markýza instalována. Pokud jste totiž většího vzrůstu a máte stan a markýzu přidělanou na „běžném“ vozidle, její použití bude hodně limitováno – prostě si pod ní nestoupnete rovně, což je docela nepříjemné, třeba při vaření či sprchování. Já i manželka měříme do 170 cm a naše Subaru je tak akorát vysoké, abychom se pod markýzou mohli bezproblémově pohybovat. Tento faktor je nutné brát v potaz již při nákupu.


- Žebřík – Abyste se vůbec dostali na střechu auta a mohli ulehnout do stanu musíte použít žebřík (výrobci ho ke stanům dodávají). Tento povětšinou necháváme přes noc venku. Nicméně nastávající situace, kdy nezbývá než si žebřík vzít s sebou nahoru do stanu (nám se vejde napříč a dáváme ho k nohám). Tyto situace nastávají na „podezřelých“ stellplatzech či jiný exponovaných místech. Možná to zní divně, ale stalo se nám, že v noci nám někdo žebřík vyhákl z držáků a jen tak ledabyle opřel o stan. Kdybych si toho ráno nevšiml, tak bych ze střechy spadnul jako hruška. Manipulace se žebříkem ze stanu není moc příjemná, zvláště v noci, pokud potřebujete na toaletu. Také si musíte dávat pozor, abyste se žebříkem nepodepsali na karoserii auta, tak jako já J.


- Hmotnost na vozidle – Hmotnost stanu a dalšího příslušenství (markýza, příčníky...), je znát skutečně na každém autě. U mnohých se rapidně změní jízdní vlastnosti vlivem výrazně vyššího těžiště a u všech se zvýší spotřeba. Také musíte zapomenout na rychlou jízdu po dálnici. Pokud nejste sebevrazi, tak 130 km/hod je rozumné maximum (v případě silného větru je to mnohem méně). Každá střecha moderního auta střešní stan i se spáči samozřejmě bez problému unese, nicméně počítejte s omezeným jízdním komfortem a pokud máte moderní panoramatické okno tak budete koukat na velkou bílou (či jinak barevnou) plochu.


- Výška vozidla – Průměrný střešní stan navýší celkovou výšku vozidla o zhruba 30-40 cm oproti střeše auta. Čímž mohou nastat problémy s vjezdy do podzemních garáží, je nutné si na toto dát pozor. Zvláště v centrech měst jsou mnohé garáže pouze do 2 metrů výšky a tam můžete mít problém (stejně jako my).

 

Výše jsem se pokusil shrnout naše postřehy z používání střešního stanu. Výhod (i nevýhod) je samozřejmě více. V tomto článku jsem uvedl pouze ty nejzákladnější, z našeho pohledu zásadní. Pevně věřím, že výčet výhod a nevýhod Vám pomůže v rozhodování o koupi, případně před zapůjčením střešního stanu. Budu rád, když se v diskuzi níže podělí o své zkušenosti i jiní cestovatelé se střešním stanem a přidají své postřehy.


Závěrem ještě jednu věc. Prosím pamatujte, střešním stanem to začíná... O tom ale až příště.


Divoký kemping na hranicích Chorvatska a Bosny a Hercegoviny
Divoký kemping na hranicích Chorvatska a Bosny a Hercegoviny

18 130 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše