top of page
  • Obrázek autoraHroch

Výhody a nevýhody střešních stanů

Tématu střešních stanů jsem se již věnoval v předchozích článcích. Jak jsme náš Hroší autostan vybírali, si můžete přečíst v tomto článku V e-mailech i na přednáškách se ptáte, jaké má střešní stan výhody a nevýhody.


Dnes se proto budu věnovat problematice střešních stanů obecně. Náš Hroší autostan nám dělá parťáka na cestách již rok, za tu dobu nám poskytl mnohokrát přístřeší a ochranu před nepřízní počasí ve dnech, které jsme strávili mimo domov. Musím říci, že obstál na výbornou. Nicméně, i tak se najdou jistá omezení, chcete-li nevýhody. Pojďme si to tedy zrekapitulovat pěkně od začátku.


Pryč jsou doby, kdy byl střešní stan výhradně záležitostí typických offroad cestovatelů, kteří je vozili na svých expedičních speciálech. Dnes je situace zcela jiná. Není vůbec neobvyklé, když střešní stan uvidíte i na autě typu Mini Cooper.


Po více než roce soužití se stanem na střeše musím říci, že se jedná o více vhodnou alternativu ke klasickým způsobům nocování/cestování. O alternativu, která v jistých ohledech může směle konkurovat obytným přívěsům či obytným autům. Troufám si říci, že drtivá většina výletníků z komunity kempařů na kolech, pro své cesty využívá právě obytný přívěs, obytné auto (integrál, alkovna...) či obytnou vestavbu v dodávce. Tyto možnosti spaní na cestách jsou na trhu mnoho let. Zatímco střešní stany jsou relativně okrajový segment trhu. Proto jsme my, uživatelé střešních autostanů v menšině. Každý ze způsobu spaní na cestách má svá specifika. Obytným autům je vlastní pohodlí a komfort, střešním stanům zase nenápadnost a přijatelnější cena.

Národní park Jotunheimen
Národní park Jotunheimen

Co je vlastně střešní stan?


Střešní stan, je zjednodušeně řečeno, velká rakev na střeše, která slouží k „ubytování“ posádky auta. Dle velikosti (šíře stanu), tak může poskytnout pohodlné vyspání až pro 4 osoby (2 dospělí a 2 děti).