• Hroch

Tip na velikonoční výjezd 2019

Jeden z mých předchozích článků, Cestování v čase, vyústil v množství dotazů, kam vyrazit na Velikonoce v letošním roce. Mnozí z naší komunity začínají novou sezónu právě na Velikonoce a snaží se maximálně využít volných dnů, jenž nám nabízejí 2 státní svátky: Velký pátek a Velikonoční pondělí v kombinaci s víkendem. Ve výše zmíněném článku jsem zmínil dvě možné destinace: Itálii a Slovinsko. Slovinsko si necháme na jindy a budeme se věnovat Itálii, konkrétně její severní části.


Termín letošních Velikonoc vychází velice příjemně, a to v druhé polovině dubna. Konkrétně od 19. do 22. dubna 2019, což je takřka o měsíc později, než tomu bylo v uplynulém roce 2018. Tento termín přímo vybízí navštívit rozkvétající a sluníčkem oplývající severní Itálii. Pokud můžete, naplánujte si právě tuto cestu. Denní teploty již dokáží atakovat 20 stupňů celsia a všude je ještě pusto a prázdno (v porovnání s hlavní sezónou). Po několika zimních měsících u nás to bude příjemná změna a načerpáte spoustu vitamínu D J. Udělejte si volno již od čtvrtka 18. 4. a protáhněte si to až do úterý 23. dubna (vyhnete se tak největší dopravní špičce), a navíc získáte 4 celé dny, které můžete strávit ve slunné Itálii.

Samotný sever Itálie se dá rozdělit na dvě části, viz mapa níže, kdy dělícím bodem jsou města Janov a Boloňa a na jihu poté středoitalské Arezzo a pobřežní Ancona. V případě, kdy máte dostatek času (více než týden), doporučuji kombinaci obou oblastí. Pokud tuto možnost nemáte, musíte se rozhodnut pro jednu z nich. V další části článku se budu věnovat oběma oblastem. U každého místa, které doporučuji navštívit, či slouží k přenocování, naleznete přímý odkaz na Google mapy.

Naše dělení severu Itálie na dvě části

1. Jezerní oblast v Itálii


Za jezerní oblast Itálie považuji území, jenž je ohraničeno městy Milán, Como Rovereto a Verona, které tvoří téměř dokonalý obdélník. Tato oblast je příjemně hornatá a plná velkých i menších alpských jezer (Lago di Garda, Lago di Garlate či Lago di Ledro – to patří k těm menším). Pokud se vydáte právě sem, věřte že budete příjemně překvapeni: zasněžené Alpy v kombinaci s jezerní hladinou a minimum turistů Vám poskytne dostatek soukromí, na ničím nerušené procházky či výlety po okolí. Celá oblast je výborně dostupná autem, včetně velkých obytňáků. Na druhou stranu, kdo má rád serpentiny a úzké horské silničky, kde může testovat své 4x4 a točit motor do červeného pole, bude v sedmém nebi.


V celé oblasti je dostatek míst, které jsou mimo sezónu prázdná a dostatečně ukrytá, kde si můžete užívat free campingu. Tipy na některá námi ověřená místa Vám taktéž prozradím.


A jakou zvolit trasu? Podle místa bydliště v ČR buď zvolíte trasu přes Mnichov, Innsburck a Bolzano, nebo přes Linec, Salzburg, Bolzano, případně východní trasu zahrnující Vídeň, Štýrský Hradec a Villach. Ve všech případech přijedete přímo do centra oblasti a pak už je to jen na Vás, zdali pomyslný obdélník obkroužíte po směru či protisměru hodinových ručiček. Nebudu zde rozepisovat detailní itinerář cesty, protože každý z nás cestuje dle svých zvyklostí a možností. Níže naleznete tipy na místa, která rozhodně stojí za návštěvu.

Kam se podívat?


Jezero Lago di Garda

Navštivte především jeho severní cíp, který si žije poklidným životem. Konkrétně městečko Limone Sul Garda. Toto místo doporučuji navštívit v brzkém odpoledni: projděte si město a jeho krásné kopcovité ulice, ze kterých je impozantní výhled na jezero. A před západem slunce navštivte pláž, budete si moci užít krásného západu slunce. Také se běžte podívat na nedaleký vodopád Sopino.


Jezero Lago d’ldro

Toto malé jezero leží přes hřeben západně od severního konce Lago di Garda. Na jeho západním břehu se nachází krásná tvrz, ještě z napoleonských dob: Rocca D’Anfo (v těsné blízkosti vesničky Anfo). Nad vesničkou je opuštěný, ale svým způsobem krásný kostel Santa Petronilla. Podél něhož vede silnička, po které se dostanete na super místo k nocování.


Jezero Lago di Ledro

Mezi severní části Lago di Garda a jezerem Lago d’ldro se ukrývá malebné jezero Lago di Ledro. Kde doporučuji, mimo jiné, návštěvu malého muzea (Museo delle Palafitte del lago di Ledro) místní kultury – uděláte si krátký výlet do minulosti. Jedná se o příjemné muzeum na břehu jezera s kvalitní expozicí. Nedaleko jezera je Ledro Land Art – přírodní galerie zvláštního moderního umění, určitě stojí za návštěvu. Na konci silničky je krásný městský park s příjemnou restaurací, která je vhodným výchozím bodem na výlet po okolních kopcích (začínají zde značené turistické trasy).


Parco Naturale Adamello Brenta Geopark

Na sever od Lago di Garda se u městečka Bocenago, nachází park a rezervace divoké zvěře Parco Naturale Adamello Brenta Geopark. Lze zde provozovat spoustu aktivit: ferraty, pozorovat divokou zvěř či si z parkoviště Sella Giudicarie udělat celodenní výlet k horské chatě uprostřed hor, na kterém Vás čekají neuvěřitelné výhledy.


Riserva Naturale Torbiere del Sebino

V jižní části jezera Lago d’lseo se nachází přírodní rezervace Sebino, která stojí za návštěvu. Čekají na Vás dřevěné chodníčky nad vodní hladinou a spousta, především vodních ptáků, kteří se umně skrývají v rákosových polích (pokud máte, vezměte si teleobjektiv).


Nedaleko rezervace můžete navštívit klášter San Pietro in Lamosa, ale rozhodně nevynechejte výlet nad město na místo Balota of Coren, odkud je přenádherný výhled na jezero a přírodní rezervaci, stojí to zato. Poblíž rezervace je parkoviště vhodné k přenocování.

Pro milovníky první i druhé světové války doporučuji navštívit Muzeum dvou válek těsně vedle rezervace Sebino.


Vrchol San Salvatore

Na okraji města Lugano, jež se nachází na břehu stejnojmenného jezera Lago di Lugano se tyčí vrchol Monte San Salvatoe, z něhož je za slunečného počasí přímo skvostný výhled na celé údolí jezera Lago di Lugano a v neposlední řadě taktéž na Alpské velikány. Na vrchol se dá dostat dvěma způsoby: po svých nebo „lanovkou“. Pokud je krásné počasí a rádi fotíte, doporučuji si udělat pěší výlet z jihu, přičemž výchozí bod pro pěší túru začíná zde.


Pokud nechcete, či nemůžete, použijte místní dopravu z Lugana, konkrétně městské části Paradiso, kde se nachází nástupní stanice. Nejedná se o lanovku v pravém slova smyslu, ale o vláček, jenž jezdí po kolejích (lze přirovnat k lanovce na Petřín).

Ať už se na vrcholek dostanete jakkoliv, odměnou Vám budou skvostné výhledy, ničím nerušené výhledy do širokého okolí.

Gardské jezero zalité jarním sluncem

V „jezerní“ části Itálie je kolem dalších jezer (Lago di Como), mnoho krásných a tichých míst. Obecně platí, že pokud vyjedete mimo hlavní turistickou sezónu, tj. do první poloviny května, respektive, od druhé poloviny září, nemůžete udělat chybu.

Výjimku v tuto dobu budou tvořit města Milán, Verona, případně Benátky. Tato budou přecpaná lidmi, zvláště potom Milán. Budou Vás čekat hodinové fronty do Milánské katedrály. Takže pokud nemáte rádi masovou turistiku, vyhněte se velkým městům.

V článku taktéž naleznete některá námi vyzkoušená a ověřená místa pro spaní a free camping (místa jsme naposledy navštívili v letech 2017 a 2018). Jedná se o místa bezplatná, a nejsou zde žádné zákazové značky.

Vhodná místa k free campingu v „jezerní Itálii“:


U Severní části jezera Lago di Garda doporučuji využít parkoviště u městečka Crosano v horách. Místo přímo určené pro kempery: povolen vjezd i stání, možnost doplnit vodu atd.


U jezera Lago d’ldro nad vesničkou Anfo se nachází menší bezplatné parkoviště (odhadem po 5–8 aut) uprostřed ničeho, kde je vhodné se utábořit. V bezprostřední blízkosti parkingu jsou i kempovací sety (lavice a stoly). Nikdo Vás zde nebude rušit a příjezd po silničce je pohodový, ale trochu úzký. Ale nic, co by nezvládli zdatní řidiči.


U jezera Lago d’Lseo

V jižní části jezera, nedaleko rezervace Sebino se nachází relativně klidné parkoviště, které je vhodné pro přenocování, pokud Vás tlačí čas či jste si dali sklenku vína a nechce se Vám přejíždět. Pokud se ale rozhodnete pokračovat k jezeru Lago di Como, tak doporučuji vzít to přes hory a užít si výhledů a zhruba po 70 kilometrech dorazíte do horské vesničky Oltre Colle, kde je nedaleko kapličky rozlehlé zpevněné parkoviště (odhadem pro 20–30 kemperů), kde můžete v klidu zakempovat.


U jezera Lago Maggiore

Na břehu jezera Maggiore, které je největší v západní části severní Itálie, je vhodné místo ke kempování. Krásný, rovný a tichý plac, kde nebudete rušení. Místo je dostatečně velké, odhadem pro 15 kemperů.

Liduprázdné horské měsečko Serina severně od Bergama


2. Jižní část: Pisa, Florencie, San Marino, Rimini


Z východního pobřeží Apeninského poloostrova, konkrétně z přístavního města Rimini je to přibližně 260 kilometrů k šikmé věži v Pise na západním pobřeží Itálie. V této oblasti, se mimo jiné, nachází i samostatný městský stát – San Marino, který rozhodně stojí za návštěvu. Zhruba uprostřed cesty na Vás čeká půvabná, ba přímo skvostná architektura Florencie a na západě poté stále se naklánějící věž v Pise. Na své si zde přijdou milovníci přírody a klidu. Národní park Casentinesi leží mezi San Marinem a Florencií. Obzvláště na jaře rozlévá své zelené barvy do širokého okolí, a přímo vybízí k příjemným procházkám v jarním sluníčku.

Kam se podívat?


Přístavní město Rimini

Vyhlášený námořní přístav není zdaleka jediným místem, které toto město nabízí. Několika kilometrová pláž vybízí k odpočinku na jemném písku. Pokud vyhledáváte bary, restaurace, místní trhy či pizzerie, tak se rozhodně vydejte na procházku od přístavního mola směrem na jih. Několika kilometrová procházka po pláži rozhodně stojí zato. Cestou můžete zabrousit do mnohých úzkých uliček a pozorovat uvolněnou atmosféru místa.


Upozornění: s parkováním v této části města je to docela problematické. Hlavní, s pláží souběžná ulice Viale Regina Elena, je velice frekventovaná a parkování se zde i mimo sezónu hledá obtížně, zvláště potom s velkým autem. Taktéž sazby parkovného nejsou úplně zanedbatelné.


Doporučení: pokud se chcete vydat na obhlídku jižní části pláže doporučuji zaparkovat v okolí městského parku, jenž nese jméno proslulého filmaře Federica Felliniho. Je zde dostatečné množství parkovacích míst, i v přilehlých uličkách.


Pokud si chcete odpočinout a hledáte klid, vyrazte autem trochu severněji do oblasti mezi městečky Cesanatico a Cervia. Autem je možno zaparkovat přímo v borovicovo smíšeném háji, který se táhne podél pobřeží a odděluje městskou zástavbu od pláže. Je zde dostatečné množství parkovacích míst a oběd v borovicovém lese s výhledem na pláž má také své kouzlo.


Městský stát San Marino

San Marino, se svojí rozlohou, řadí mezi nejmenší státy světa. Jeho rozloha činí pouhých 61 kilometrů čtverečných a stálých obyvatel má cca 32 tisíc. Drtivá většina jeho území se nalézá na kopci, na jehož vrchol jezdí lanovka (tu jsme nevyzkoušeli).


Pokud pojedete z Rimini po hlavní silnici SS72, přijedete přímo do „centra města“. Čím blíže budete parkovat centru, tím hůře se Vám bude hledat volné místo a sazba za parkovné se bude úměrně zvyšovat, s každým nastoupaným výškovým metrem. Při naší návštěvě jsme zaparkovali zhruba uprostřed kopce a na prohlídku se vydali pěšky. Na nejvyšší bod státu Monte Titane je to pořádný výšlap, protože se celou dobu jde po dlažbě / asfaltu. Ale přenádherný panoramatický výhled, až na pláže v Rimini, zato rozhodně stojí. Pro dopravu do centra můžete také využít lanovku.


V centru je mnoho krásných míst: Bazilika San Marino, tvrz Guaita z 11. století, bývalé strážní věže, hrad, muzea... město taktéž nabízí nepřeberné množství restauračních a relaxačních zařízení. Platí se zde normálně eury. Nedaleko Piazza della Liberta je malý krámek, kde si rozhodně kupte pravé Amareto (sladkohořký italský likér, který se používá jako digestiv ke kávě a taktéž do pravého tiramisu). Krámek se jmenuje Lucy’s spirit a při nákupu v něm opatrně s češtinou... majitel je původem Čech J.

Výhled na San Marino západním směrem k přístavu Rimini

Park Foreste Casentinesi

Při cestě ze San Marina, směrem na Florencii, se zastavte v parku Casentinesi. Je to skutečná oáza klidu s minimem turistů a rekreačních zařízení. Můžete navštívit i tamní exteriérovou „botanickou“ zahradu. Je zde dostatek vhodných míst pro free camping, kde můžete oficiálně parkovat a nikdo vás mimo sezónu nebude rušit a do Florencie to máte kousek.


Park Storico Di Monte Sole

Kousek na jih od Boloňy (do které přijedete ze severu po dálnici od Bolzana a Trenta), se nachází krásný malý park Storico Di Monte Sole. Park je kopcovitý a čekají Vás krásné výhledy do širokého okolí. Takřka uprostřed tohoto malého parku se nachází krásné velké a rovné parkoviště, které je jako stvořené pro free camping a mimo sezónu tam nikdo není (nahoře nad parkovištěm je i vhodný prostor pro postavení stanu). Pokud si potřebujete odpočinout před další cestou či si užít jarního sluníčka zamiřte sem. Při cestě v této oblasti jsme nenašli vhodnější místo.


Florencie

Krásy Florencie asi netřeba představovat. Samotné centrum a jeho široké okolí nabízí bezpočet nádherných zákoutí, náměstí i plácků, které doplňují místní trhy s širokým sortimentem všeho možného. Počítejte ovšem s velkým množstvím turistů, a to i v brzkých jarních měsících březen / duben.


Parkování v centru Florencie je velice ošemetné. Ulice jsou úzké a často pouze pro rezidenty. Samé jednosměrky a množství lidí komplikují hledání místa k zaparkování. Na druhou stranu, se zde ve velkém počtu nalézají podzemní garáže. Zde ovšem narazíte na tři věci: nejdříve budete bojovat s průjezdnou výškou auta (povětšinou max. 2,2 metru), poté vám vyrazí dech cena parkovného (viděli jsme i cenu 20 EUR za hodinu), a ta poslední je asi nejvíce riziková: při parkování musíte obsluze předat klíčky od vozu, aby v případě potřeby mohli přeparkovat a vytáhnout tak auto člověku, který přijel před vámi (klasický italský chaos). V našem případě to zašlo tak daleko, že klíčky obsluha nechala v zapalování, a ještě k tomu stažená okénka. Naštěstí se nic nestalo, ale asi bych to už po druhé neriskoval.


Museum Leonarda da Vinciho

Pokud máte dostatek času, tak se při cestě z Florencie k šikmé věži zastavte v toskánském městu Vinci, jenž je rodištěm slavného Leonarda da Vinciho. Mají zde krásné muzeum slavného rodáka, které stojí za návštěvu. Nákup lístku na prohlídku muzea Váš opravňuje i k návštěvě rodného domu Leonarda da Vinciho. Zaparkovat můžete na bezplatném parkovišti, cca 200 metrů od domu zde. I zbytek města stojí za krátkou procházku.


Město Pisa

Stejnojmenná nakloněná věž se nachází v městě Pisa, které leží na západním pobřeží Itálie. Jedná se o velice turisticky frekventované místo, zvláště potom okolí věže. Pokud si chcete užít věž v klidu, doporučuji si brzy ráno přivstat. Do zhruba 9 hodin zde vládně klid (v porovnání s pozdější dobou), takže máte možnost si věž prohlédnout a vyfotit bez většího počtu lidí. Jakmile se začnou valit mraky turistů, doporučuji návštěvu nedalekého parku Park Parco naturale Migliarino San Rossore Massaciuccoli, který se rozkládá mezi pobřežím a samotným městem. Nabízí mnoho možností na krátké či delší procházky a hlavně, je zde klid.


Parkování v Pise:

- pokud jedete „normálním autem“ či pouze se střešním stanem můžete využít velkého parkoviště zde, které se nachází v docházkové vzdálenosti od věže a centra města (nesmějí zde parkovat kempovací auta a obytné přívěsy)

- s obytným přívěsem či kempovacím autem můžete využít okolí hudební školy zde. Jedná se o klidnou čtvrť, ve které jsou různé školy (hudební, šermu) a sportoviště. Viděli jsme zde mnoho velkých kemperů. Vzdálenost od věže je cca 2 kilometry, takže v docházkové vzdálenosti.

Vhodná místa k free campingu:


Spaní okolo města Vinci

Pro přespání v okolí města Vinci, můžete využít tohoto bezplatného parkoviště, pro všechny druhy kempovacích aut. Je tam klid a pohoda a do města to máte kousek.


San Marino

Pro návštěvu San Marina, využijte nedaleký spot, ze kterého je to do centra San Marina pouhých 20 km. Místo na spaní pro cca 10 aut se nachází na vyvýšeném místě okolo místního hřbitova. Na hřbitově lze doplnit pitnou vodu (při naší návštěvě bylo otevřeno od 7 hodin ráno do 21 hodin večer). Výhled z místa je nádherný, San Marino, Rimini a moře máte přímo na

dlani. Upozornění: místo není vhodné pro kempery delší než cca 6 metrů – špatně by se vám zde otáčelo. Panuje zde klid a pohoda, nikdo nás nerušil.

Ideální místo ke spaní pokud se chystáte navštívit San Marino

Park Storico Di Monte Sole

V tomto krásném parku se zhruba v jeho středu nachází krásný rovný a velký parking (odhadem pro 30 kemperů), který je vhodný pro free camping. Příjezd je bezproblémový a mimo to, zde vládne klid a pohoda.


Severní část Itálie samozřejmě nabízí nepřeberné množství dalších skvělých lokalit. V článku jsem se pokusil vypíchnout ta nejlepší místa (dle našeho subjektivního hodnocení), která se vyplatí navštívit. Všechna místa k nocování, která zde zmiňuji, můžeme doporučit na základě osobní návštěvy v předchozích letech (naposledy jsme tam byli v březnu 2018, takže se něco mohlo změnit).


Věřte, že ať už se vydáte do obou, v tomto článku zmíněných oblastí, nebudete litovat. Toskánsko, Lombardie i oblast Veneto mají rozhodně co nabídnout, zvláště potom v jarních měsících, kdy se tamní příroda probouzí. Pokud návrh itineráře zaujmul či máte jakýkoli dotaz, neváhejte nás kontaktovat.


Přejeme Vám příjemně prožitý a klidný velikonoční výjezd v roce 2019.


Fotky z naší cesty po Itálii z roku 2018 si můžete prohlédnout zde.Free camping v parku Storico Di Monte Sole - příprava snídaně

Centrum Florencie

"Domečkový most" ve Florencii


Pláž v Rimini

832 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

© 2019 Michal Přikryl, +420 777 308 597

  • Facebook Sociální Icon
  • Instagram sociální Icon