top of page
  • Obrázek autoraHroch

Tip na velikonoční výjezd 2019

Jeden z mých předchozích článků, Cestování v čase, vyústil v množství dotazů, kam vyrazit na Velikonoce v letošním roce. Mnozí z naší komunity začínají novou sezónu právě na Velikonoce a snaží se maximálně využít volných dnů, jenž nám nabízejí 2 státní svátky: Velký pátek a Velikonoční pondělí v kombinaci s víkendem. Ve výše zmíněném článku jsem zmínil dvě možné destinace: Itálii a Slovinsko. Slovinsko si necháme na jindy a budeme se věnovat Itálii, konkrétně její severní části.


Termín letošních Velikonoc vychází velice příjemně, a to v druhé polovině dubna. Konkrétně od 19. do 22. dubna 2019, což je takřka o měsíc později, než tomu bylo v uplynulém roce 2018. Tento termín přímo vybízí navštívit rozkvétající a sluníčkem oplývající severní Itálii. Pokud můžete, naplánujte si právě tuto cestu. Denní teploty již dokáží atakovat 20 stupňů celsia a všude je ještě pusto a prázdno (v porovnání s hlavní sezónou). Po několika zimních měsících u nás to bude příjemná změna a načerpáte spoustu vitamínu D J. Udělejte si volno již od čtvrtka 18. 4. a protáhněte si to až do úterý 23. dubna (vyhnete se tak největší dopravní špičce), a navíc získáte 4 celé dny, které můžete strávit ve slunné Itálii.

 

Samotný sever Itálie se dá rozdělit na dvě části, viz mapa níže, kdy dělícím bodem jsou města Janov a Boloňa a na jihu poté středoitalské Arezzo a pobřežní Ancona. V případě, kdy máte dostatek času (více než týden), doporučuji kombinaci obou oblastí. Pokud tuto možnost nemáte, musíte se rozhodnut pro jednu z nich. V další části článku se budu věnovat oběma oblastem. U každého místa, které doporučuji navštívit, či slouží k přenocování, naleznete přímý odkaz na Google mapy.

Naše dělení severu Itálie na dvě části
Naše dělení severu Itálie na dvě části

1. Jezerní oblast v Itálii


Za jezerní oblast Itálie považuji území, jenž je ohraničeno městy Milán, Como Rovereto a Verona, které tvoří téměř dokonalý obdélník. Tato oblast je příjemně hornatá a plná velkých i menších alpských jezer (Lago di Garda, Lago di Garlate či Lago di Ledro – to patří k těm menším). Pokud se vydáte právě sem, věřte že budete příjemně překvapeni: zasněžené Alpy v kombinaci s jezerní hladinou a minimum turistů Vám poskytne dostatek soukromí, na ničím nerušené procházky či výlety po okolí. Celá oblast je výborně dostupná autem, včetně velkých obytňáků. Na druhou stranu, kdo má rád serpentiny a úzké horské silničky, kde může testovat své 4x4 a točit motor do červeného pole, bude v sedmém nebi.


V celé oblasti je dostatek míst, které jsou mimo sezónu prázdná a dostatečně ukrytá, kde si můžete užívat free campingu. Tipy na některá námi ověřená místa Vám taktéž prozradím.


A jakou zvolit trasu? Podle místa bydliště v ČR buď zvolíte trasu přes Mnichov, Innsburck a Bolzano, nebo přes Linec, Salzburg, Bolzano, případně východní trasu zahrnující Vídeň, Štýrský Hradec a Villach. Ve všech případech přijedete přímo do centra oblasti a pak už je to jen na Vás, zdali pomyslný obdélník obkroužíte po směru či protisměru hodinových ručiček. Nebudu zde rozepisovat detailní itinerář cesty, protože každý z nás cestuje dle svých zvyklostí a možností. Níže naleznete tipy na místa, která rozhodně stojí za návštěvu.

 

Kam se podívat?


Jezero Lago di Garda

Navštivte především jeho severní cíp, který si žije poklidným životem. Konkrétně městečko Limone Sul Garda. Toto místo doporučuji navštívit v brzkém odpoledni: projděte si město a jeho krásné kopcovité ulice, ze kterých je impozantní výhled na jezero. A před západem slunce navštivte pláž, budete si moci užít krásného západu slunce. Také se běžte podívat na nedaleký vodopád Sopino.


Jezero Lago d’ldro

Toto malé jezero leží přes hřeben západně od severního konce Lago di Garda. Na jeho západním břehu se nachází krásná tvrz, ještě z napoleonských dob: Rocca D’Anfo (v těsné blízkosti vesničky Anfo). Nad vesničkou je opuštěný, ale svým způsobem krásný kostel Santa Petronilla. Podél něhož vede silnička, po které se dostanete na super místo k nocování.


Jezero Lago di Ledro

Mezi severní části Lago di Garda a jezerem Lago d’ldro se ukrývá malebné jezero Lago di Ledro. Kde doporučuji, mimo jiné, návštěvu malého muzea (Museo delle Palafitte del lago di Ledro) místní kultury – uděláte si krátký výlet do minulosti. Jedná se o příjemné muzeum na břehu jezera s kvalitní expozicí. Nedaleko jezera je Ledro Land Art – přírodní galerie zvláštního moderního umění, určitě stojí za návštěvu. Na konci silničky je krásný městský park s příjemnou restaurací, která je vhodným výchozím bodem na výlet po okolních kopcích (začínají zde značené turistické trasy).


Parco Naturale Adamello Brenta Geopark

Na sever od Lago di Garda se u městečka Bocenago, nachází park a rezervace divoké zvěře Parco Naturale Adamello Brenta Geopark. Lze zde provozovat spoustu aktivit: ferraty, pozorovat divokou zvěř či si z parkoviště Sella Giudicarie udělat celodenní výlet k horské chatě uprostřed hor, na kterém Vás čekají neuvěřitelné výhledy.


Riserva Naturale Torbiere del Sebino

V jižní části jezera Lago d’lseo se nachází přírodní rezervace Sebino, která stojí za návštěvu. Čekají na Vás dřevěné chodníčky nad vodní hladinou a spousta, především vodních ptáků, kteří se umně skrývají v rákosových polích (pokud máte, vezměte si teleobjektiv).


Nedaleko rezervace můžete navštívit klášter San Pietro in Lamosa, ale rozhodně nevynechejte výlet nad město na místo Balota of Coren, odkud je přenádherný výhled na jezero a přírodní rezervaci, stojí to zato. Poblíž rezervace je parkoviště vhodné k přenocování.

Pro milovníky první i druhé světové války doporučuji navštívit Muzeum dvou válek těsně vedle rezervace Sebino.


Vrchol San Salvatore

Na okraji města Lugano, jež se nachází na břehu stejnojmenného jezera Lago di Lugano se tyčí vrchol Monte San Salvatoe, z něhož je za slunečného počasí přímo skvostný výhled na celé údolí jezera Lago di Lugano a v neposlední řadě taktéž na Alpské velikány. Na vrchol se dá dostat dvěma způsoby: po svých nebo „lanovkou“. Pokud je krásné počasí a rádi fotíte, doporučuji si udělat pěší výlet z jihu, přičemž výchozí bod pro pěší túru začíná zde.


Pokud nechcete, či nemůžete, použijte místní dopravu z Lugana, konkrétně městské části Paradiso, kde se nachází nástupní stanice. Nejedná se o lanovku v pravém slova smyslu, ale o vláček, jenž jezdí po kolejích (lze přirovnat k lanovce na Petřín).

Ať už se na vrcholek dostanete jakkoliv, odměnou Vám budou skvostné výhledy, ničím nerušené výhledy do širokého okolí.

Gardské jezero zalité jarním sluncem

V „jezerní“ části Itálie je kolem dalších jezer (Lago di Como), mnoho krásných a tichých míst. Obecně platí, že pokud vyjedete mimo hlavní turistickou sezónu, tj. do první poloviny května, respektive, od druhé poloviny září, nemůžete udělat chybu.

Výjimku v tuto dobu budou tvořit města Milán, Verona, případně Benátky. Tato budou přecpaná lidmi, zvláště potom Milán. Budou Vás čekat hodinové fronty do Milánské katedrály. Takže pokud nemáte rádi masovou turistiku, vyhněte se velkým městům.

V článku taktéž naleznete některá námi vyzkoušená a ověřená místa pro spaní a free camping (místa jsme naposledy navštívili v letech 2017 a 2018). Jedná se o místa bezplatná, a nejsou zde žádné zákazové značky.

 

Vhodná místa k free campingu v „jezerní Itálii“:


U Severní části jezera Lago di Garda doporučuji využít parkoviště u městečka Crosano v horách. Místo přímo určené pro kempery: povolen vjezd i stání, možnost doplnit vodu atd.


U jezera Lago d’ldro nad vesničkou Anfo se nachází menší bezplatné parkoviště (odhadem po 5–8 aut) uprostřed ničeho, kde je vhodné se utábořit. V bezprostřední blízkosti parkingu jsou i kempovací sety (lavice a stoly). Nikdo Vás zde nebude rušit a příjezd po silničce je pohodový, ale trochu úzký. Ale nic, co by nezvládli zdatní řidiči.


U jezera Lago d’Lseo

V jižní části jezera, nedaleko rezervace Sebino se nachází relativně klidné parkoviště, které je vhodné pro přenocování, pokud Vás tlačí čas či jste si dali sklenku vína a nechce se Vám přejíždět. Pokud se ale rozhodnete pokračovat k jezeru Lago di Como, tak doporučuji vzít to přes hory a užít si výhledů a zhruba po 70 kilometrech dorazíte do horské vesničky Oltre Colle, kde je nedaleko kapličky rozlehlé zpevněné parkoviště (odhadem pro 20–30 kemperů), kde můžete v klidu zakempovat.


U jezera Lago Maggiore

Na břehu jezera Maggiore, které je největší v západní části severní Itálie, je vhodné místo ke kempování. Krásný, rovný a tichý plac, kde nebudete rušení. Místo je dostatečně velké, odhadem pro 15 kemperů.

Liduprázdné horské měsečko Serina severně od Bergama

 

2. Jižní část: Pisa, Florencie, San Marino, Rimini


Z východního pobřeží Apeninského poloostrova, konkrétně z přístavního města Rimini je to přibližně 260 kilometrů k šikmé věži v Pise na západním pobřeží Itálie. V této oblasti, se mimo jiné, nachází i samostatný městský stát – San Marino, který rozhodně stojí za návštěvu. Zhruba uprostřed cesty na Vás čeká půvabná, ba přímo skvostná architektura Florencie a na západě poté stále se naklánějící věž v Pise. Na své si zde přijdou milovníci přírody a klidu. Národní park Casentinesi leží mezi San Marinem a Florencií. Obzvláště na jaře rozlévá své zelené barvy do širokého okolí, a přímo vybízí k příjemným procházkám v jarním sluníčku.

Kam se podívat?


Přístavní město Rimini

Vyhlášený námořní přístav není zdaleka jediným místem, které toto město nabízí. Několika kilometrová pláž vybízí k odpočinku na jemném písku. Pokud vyhledáváte bary, restaurace, místní trhy či pizzerie, tak se rozhodně vydejte na procházku od přístavního mola směrem na jih. Několika kilometrová procházka po pláži rozhodně stojí zato. Cestou můžete zabrousit do mnohých úzkých uliček a pozorovat uvolněnou atmosféru místa.