top of page
  • Obrázek autoraHroch

Proč Hroší autostan od Jamese Barouda?

O výběru našeho auta si můžete přečít v dřívejším článku. Další výzvou bylo pořízení střešního stanu. Při procházení internetu jsme zjistili, že je mnoho různých variant a tipů stanů, trh je dostatečně široký. Od čistě látkových až po plně skořepinové. Blížil se konec ledna. Měli jsme v plánu vyrazit již v polovině dubna do Itálie. Takže čas se nám povážlivě krátil.


Trh jako takový je sice široce diverzifikovaný, ovšem v plné nahotě se ukázalo, že střešní stany stojí v ČR na vedlější koleji. Dovozci, které jsme oslovili, neměli stany skladem a očekávali jejich dodání až před hlavní sezónou. Tudíž byly pouze omezené možnosti si stany prohlédnout a vyzkoušet za krátký čas. Čekat až na ForCaravan, a doufat v nákup, jsme nechtěli. Nezbylo tedy nic jiného, než si udělat příjemný výlet k sousedům. Volba padla na Německo, hned z několika důvodů: ohromný konkurenční trh, široká nabídka a takřka neomezené možnosti si stan vyzkoušet. Z kraje února jsme vyrazili na výlet s papírem našich požadovaných parametrů:

  • vnitřní rozměr alespoň 200x140 cm

  • kvalitní látka a dostatečně dimenzované zipy, případně pruty u rozkládacích stanů

  • “zavazadlový prostor” na střeše stanu

  • možnost nechat v zavřeném stanu deky/spacáky

  • široké možnosti větrání stanu v horku (možnosti rozepnutí na co nejvíce místech)

  • kvalitní moskytiéra

 

Došlo na prohlídky stanů značek Maggiolina, Columbus, Overland a několik dalších výrobců. V první fázi výběru byl ve hře “vyklápěcí” stan Overzone. Připadalo nám to jako vhodná kombinace stanu a částečná náhrada boční markýzy. Naše počáteční nadšení ale povadlo při detailnější prohlídce stanu. Kvalita sešití a použité zipy nás nepřesvědčili o tom, abychom za tento stan utratili peníze. Další věcí je u látkových stanů jejich praktičnost. Bezpočet nocí jsme strávili v “klasickém” stanu. Problémy s jeho sušením po každém dešti nás spolehlivě odradilo od nákupu látkového střešního stanu. Celou mokrou konstrukci stanu pak balit do sebe, raději ne. Rozhodli jsme se tedy jít cestou skořepiny, kde se mokrá vnější strana stanu nedostane do kontaktu s vnitřním prostorem, respektive matrací).Prohlédli jsme v první řadě etalon stanů, značku Maggiolina. Musím pochválit pěkné zpracování, design a široký výběr z různých tipů. Kvalita obvodové látky se nám pocitově zdála horší, než u Jamese Barouda, který jsme také prohlédli nedaleko Würzburgu. Ten navíc nabídl pocitově tvrdší skořepinu a hlavně, pohodlnější matraci.


Demokraticky bylo rozhodnuto o zakoupení střešního stanu James Baroud v typové verzi Grand Raid. Nechtělo se nám stan kupovat v Německu, raději podpoříme české podnikatele. Jedním z dovozců této značky je i pan Pátek z Hradce Králové, což máme kousek. Jeden telefonický rohovor stačil proto, abychom sedli do auta a vyrazili směr HK. Pan Pátek je prozíravý muž, a již v polovině února měl stany fyzicky na skladě a připravené k prodeji. Mohli jsme si vybrat ze široké nabídky. Po dalším kole výběru a zkoušení bylo rozhodnuto. Kupujeme Grand Raid Evolution XXL o vnitřních rozměrech 160 x 200 cm - je to vážně lětiště. Zákaznický přístup pana Pátka se ukázal jako příkladný, co bylo dohodnuto, bylo dodrženo a splněno. Druhý den jsme přistavili našeho Lesníka a stan byl během 30 minut pevně spojen se střechou (od té doby je tam vlastně pořád). Hned první noc jsme ho prostě museli vyzkoušet nedaleko domova v lese…Stan byl následně otestován při naší první delší cestě do Itálie na Velikonoce 2018. Obstál na jedničku s hvězdičkou. Na základě nabitých zkušeností jsme po návratu Hroší autostan doplnili o markýzu s bočnicemi a vchodový tunel (takže již můžeme do stanu suchou nohou). V dalším článku přineseme podrobnou recenzi našeho Hrošího autostanu.

5 569 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše