top of page
  • Obrázek autoraHroch

Máte mobilní vodovod?

Není možné žít bez pitné vody. Každý živý organismus ji potřebuje, člověka nevyjímaje. Vždyť je to ta nejzákladnější věc pro přežití. Pokud nemáme pravidelný přísun pitné vody, dochází v našem těle k postupné dehydrataci. Začíná to pocitem žízně, následují bolesti hlavy, suchá kůže a v extrémních případech může naše tělo zkolabovat.


Proto se v dnešním příspěvku budu věnovat problematice mobilních vodovodů (vodních filtrů), respektive jejich využití, nejen při free campingu. Filtry můžeme skutečně považovat za mobilní čističky vody. Obecně se dělí se na 2 základní tipy (dle tipu filtrace): mechanické a chemické. Specialitou jsou potom filtry na odsolování mořské vody, s nimiž ovšem nemám žádné zkušenosti.

Chtěl bych upozornit, že se nejedná o klasickou recenzi výrobku. Tento článek pouze reprezentuje naše několikaleté zkušenosti s používáním vodních filtrů. K „hodnocení“ výrobků vždy přistupuji až na základě delší zkušenosti (obvykle několik let).


Při našem kempování využíváme, v případě potřeby, oba tipy. Mechanický značky Katadyn HIKER PRO, na chemickou úpravu pak filtr od MSR. V následujících řádcích bych rád shrnul naše zkušenosti s mechanickým vodním filtrem značky Katadyn. Filtr funguje na principu zachycování mechanických nečistot. U tohoto konkrétního tipu HIKING PRO, výrobce zaručuje filtraci částic přes sklo vláknitou mikro porézní vložku do velikosti <0,2 mikron, čímž dochází k eliminaci 99,99 % bakterií, prvoků, cyst, řas či usazenin. Dle nezávislých testů, dokáže vodu zbavit škodlivých bakterií salmonely, chlorely a e coli včetně parazitických prvoků.

Filt KATADYN HIKING PRO s vysunutou pumpou

Vlivem stále se zhoršujícího životního prostředí a rizika závadné vody, i v relativně bezpečných zemích (myslím vodu v přírodě), jsme se rozhodli neriskovat a zakoupit mechanickou filtraci. Na cestách nás doprovází již od roku 2014. Premiéru si odbyl při filtrování vody na východním Slovensku, obstál na výbornou. Při našich cestách se vždy snažíme kempovat mimo dosah civilizace, což sebou přináší i komplikace u omezených zásob čerstvé pitné vody. Na odlehlých místech může být její doplnění (bez filtru) docela rizikový oříšek, nechce-li se člověk vracet do civilizace (což se nám často nechce). Nemáme obytné auto, ani přívěs, takže máme velice omezené možnosti převozu pitné vody. Standardně vozíme cca 50 litrů, s čímž vystačíme na zhruba 3 dny (bez sprchování).

Filtrování vody ve Vlčích horách
Filtrování vody ve Vlčích horách

V drtivé většině případů je zásoba vody dostačující, nevzdalujeme-li se od auta do volné přírody. V tomto případě sebou neseme maximálně 6 litrů vody, což je v parném dni v horách dostatečné množství pouze na pití pro 2 osoby. V těchto případech vždy bereme vodní filtry, abychom mohli chybějící zásoby vody doplňovat průběžně, kdykoli je to vhodné. Vody se sice v přírodě nachází hodně, nicméně zdaleka ne všechna je bez problému pitná.


Ale teď již k samotnému mechanickému filtru Katadyn HIKER PRO a našim zkušenostem. Technické specifikace a popis zde nebudu uvádět, naleznete ho na mnoha webových stránkách, které se zabývají prodejem outdoorového vybavení. Filtr samotný včetně příslušenství je zabalen v látkovém černém obalu. Je dostatečně velký a prostorný, takže skládání hadic je rychlé a bezproblémové. Toto velice oceňuji, jelikož spousta výrobců své obaly šije, tak akorát. Mnohdy vzniká problém s vrácením výrobku do obalu, aniž by hrozilo jeho poškození.

Kompletní balení filtru KATADYN HIKER PRO

Náš výběr byl hodně ovlivněn filtrační kapacitou. To znamená, kolik litrů vody dokáže filtr bez problému přefiltrovat za daný časový úsek a jak dlouho nám vlastně zabere zaplnění našeho největšího, 25 litrového barelu. Naše zkušenost hovoří jasně, naplnění 25 litrového barelu obvykle zabere 30–35 minut (dle toho, jak moc je voda znečištěna). Dalším kritériem byl komfort použití. Požadovali jsme vstup na jedné straně a výstup na druhé. Toto řešení je ideální.


Nepotřebujete druhou láhev (kterou musíte znečistit ponořením/nabráním špinavé vody a někdy to ani není možné), vstupní hadici s předfiltrem pouze ponoříte do zdroje vody a pumpujete. Čistá voda vám tak vtéká přímo do lahve (barelu) na pití. Ve většině případů obsluhu zvládne jedna osoba. Předností tohoto řešení je především fakt, že se „nasávací“ hadice s plovákem, dá do vody spustit. Člověk tak nemusí vodu nabírat nějakou nádobou či jinou lahví a vířit tak nečistoty, které plavou u dna. Vodu tak lze „vysát“ i z nízké hladiny vody, od cca 5 cm tam, kde bych s jakoukoliv nádobou nepochodil. Či spustit hadici do koryta jinak nepřístupné říčky. Vodní toky ve Vlčích horách na Ukrajině by mohli vyprávět. Délku nasávací hadice si lze upravit dle vlastní potřeby – zkrátit, či zakoupit hadici delší.

Detail vstupního předfiltru s plovákem na nasávací hadici

Skladnost a velikost balení již úplně nejsou na treky ve stylu „na lehko“. Filtr včetně veškerého příslušenství a obalu váží cca 350 g a jedná se o poměrně velký balíček. Hmotnost ani velikost u nás nehrají zásadní roli. Nechodíme několikatýdenní treky či přechody pohoří a na těch několik dní se to v batohu ztratí. Pravda, na trhu jsou filtry menší, levnější, lehčí a skladnější, nicméně jejich filtrační kapacita je žalostná a pro nás nedostatečná. Musím upozornit na jedno omezení. Tím je použitelnost mechanických filtrů s porézní membránou v mraze. Tato nesmí zmrznout! V opačném případě dojde k jejímu popraskání, což má za následek nefunkčnost filtru – nezachytí všechny nečistoty. Mráz samozřejmě nevadí v případě, kdy je filtr zcela vysušený. Z tohoto důvodu je nutná obezřetnost při používání v zimních měsících a snažit se udržet filtrační zařízení v teple.

 

Údržba filtru je jednoduchá. Po každém návratu z cest nejprve přefiltrujeme čistou vodu z kohoutku (asi 5 litrů), čímž dojde k průplachu celého systému čistou vodou. Poté filtr rozmontujeme, vyndáme filtrační vložku, pečlivě ji propláchneme a taktéž postupujeme u předfiltru na vstupní hadici. Následně všechny součásti necháme několik dní pečlivě vyschnout, zvláště potom vložku. Po důkladném proschnutí filtr smontujeme a připravíme na další cestu.

Chtěl bych upozornit, že vložka filtru je měnitelná. Nemusíte tedy pokaždé zbytečně kupovat celý filtr. Životnost se těžko odhaduje a údaj výrobce je hodně orientační. Vše záleží na množství vody, která filtrem prošla, a hlavně na stupni jejího znečištění. Postupem času se totiž vložka ucpává a snižuje se tak průtok vody. V našem případě jsme vložku ještě neměnili. Evidenci „přefiltrované“ vody si bohužel nevedeme. Odhadem se jedná o jednotky tisíců litrů.

Samotné jádro filtru - mikroporézní filtrační vložka

Naše celkové hodnocení po několika letech používání je následující. Značku Katadyn můžeme jednoznačně doporučit všem cestovatelům, kteří čas od času řeší nedostatek vody na cestě. Filtr, je podle našeho názoru vhodný pro baťůžkáře i kempování v obytných autech, nejen v zemích třetího světa. Cena je přiměřená, spolehlivost a dílenské zpracování bez výhrad. Koupě filtru bylo dobré rozhodnutí. Nejednou nám pomohl k získání pitné vody v nouzi v horách, stejně jako „prodloužení“ pobytu mimo civilizaci, při nemožnosti dotankovat vodu z jiného zdroje. A člověk nikdy neví, kdy to bude potřebovat i doma.


A jaké máte zkušenosti vy?

1 318 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše