top of page
  • Obrázek autoraHroch

Kolik stojí cestování?

Aktualizováno: 22. 11. 2018

Píšete si o velice aktuální a frekventované téma: Kolik vlastně stojí cestování? Nebudu se zde rozepisovat o všech teoretických i praktických možnostech. Uvedu jasné konkrétní příklady z našich cest, tedy, kolik stojí cestování nás.


Každý z nás má jiný cestovatelský komfort. Jak požadovaný, tak v některých případech nutný (např. hendikepovaní občané). Jeden musí nutně bydlet v hotelu se službou all inclusive, druhému stačí lůžko ve společném pokoji v levném hostelu, a jinému dobře poslouží karimatka a spací pytel.

Jak víte, náš cestovatelský set se skládá z našeho Lesníka, střešního autostanu, boční markýzy, předstanu a jednoduché šuplíkové vestavby do kufru vozidla. Toto řešení nám dává neuvěřitelnou svobodu v rozhodování o tom, kde strávíme noc. Za celý letošní rok jsme, prozatím, na cestách strávili více než 60 dní a za celou dobu jsme ani jednou nevyužili služeb jakéhokoliv ubytovacího zařízení či kempu. Ale teď již k samotnému jádru věci.


V další části článku naleznete krátké rekapitulace nákladů na dvě naše letošní cesty. První příklad bude z naší velikonoční cesty do Itálie a druhý z podzimního Chorvatska. Chtěl bych upozornit, že nákladové položky jsou řazeny od největších po nejmenší.


Co se týče potravin a vaření na cestách:

Vaříme "normální" jídla z trvanlivých i čerstvých potravin: těstoviny, rýži, brambory, maso, slaninu, vejce atd. Veškeré trvanlivé potraviny většinou vezeme z domova. Nepoužíváme instantní jídla, je to drahé a nechutná nám to :-)


Všechny položky jsou reálné, protože během cesty vede manželka pečlivou evidenci úplně všeho. Jediné položky, které nejsou započítané jsou amortizace: našeho Lesníka a Hrošího autostanu (amortizace = opotřebení vozu a celkové náklady na provoz). Tato položka lze zatím pouze odhadnout, jelikož nemáme přesnější odhad, jak dlouho nám oba prostředky na cestování vydrží. V případě Lesníka zhruba počítáme s průměrnou amortizací 2 Kč na km bez paliva a v případě střešního stanu vůbec netušíme. Předpokládáme, že nám vydrží více než 10 let.


A nyní k našim skutečným nákladům:

 

Velikonoční cesta do Itálie a San Marina - 6 nocí, cca. 2 500 km najeto, průměrná spotřeba benzinu 8,8 l / 100km, průměrná cena benzínu dle účtenek 35,50 Kč.


Pohonné hmoty: 7 544 Kč

Dálnice a mýtné: 1 958 Kč

Potraviny: 1 326 Kč

Restaurace: 725 Kč (2x oběd ve Florencii a San Marinu)

Parkovné: 659 Kč (Florencie a San Marino)

Vstupné: 523 Kč (Florencie)

Ostřikovače: 250 Kč

Drobné výdaje: 200 Kč


CELKOVÉ NÁKLADY: 13 185 Kč tj. 1 883 Kč na den pro 2 osoby na 7 dní

Jednalo se o jednu z našich dražších cest. Náš průměrný dlouhodobý denní rozpočet se pohybuje okolo 900 Kč za den pro dvě osoby. V případě cesty do Itálie tento průměr zvedl především nedostatek času na cestu, protože jsme se museli neplánovaně vrátit o několik dní dříve.

 

Podzimní Chorvatsko - 9 nocí, cca. 2 700 km najeto, průměrná spotřeba benzinu 8,8 l / 100km, průměrná cena benzínu dle účtenek 33,5 Kč


Pohonné hmoty: 7 959 Kč

Potraviny: 1 150 Kč

Vstupné: 1 470 Kč (NP Paklenica a NP Plitvická jezera)

Parkovné: 490 Kč (NP Paklenica a NP Plitvická jezera)

Drobné výdaje: 550 Kč


CELKOVÉ NÁKLADY: 11 619 Kč tj. 1 162 Kč na den pro 2 osoby na 10 dní

Možná si říkáte, že tam chybí položka za dálnice a mýtné. Avšak nechybí. Při této cestě jsme dálnici ani jiný placený úsek nepoužili. Učinili jsme tak především proto, že jsme měli naplánované zastávky i po cestě, které jsou stranou hlavních dálnic. Citelnou položku této cesty tvořily vstupy a parkovné do národních parků. Do Severního Velebitu jsme neplatili, nebylo komu. Návštěvnické centrum zavřené a parkoviště prázdné. Byli jsme tam úplně sami.

 

Naši největší položku na cestování jednoznačně tvoří náklady na pohonné hmoty. Obecně se dá říci, že čím déle je člověk na cestě, tím více se mu ředí celkové náklady. Pokud už člověk dojede do cíle své cesty a jezdí v daném časovém úseku pouze po okolí, či několik dní tráví na jednom místě, průměrné náklady klesají velice razantně. Z našich zkušeností je průměrování nákladů velice značné především u kratších cest do 10 nocí.


Někteří z našich známých, členů rodiny a kamarádů říkají, že se jedná o velké sumy, které za naše cesty vynaložíme. Já si to nemyslím. Jednoduchým výpočtem lze dospět k tomu, že dlouhodobé náklady na žití v ČR jsou pro nás větší než náklady na cestách. Pokud započítáme hypotéku na byt, náklady na energie, poplatky za služby, potraviny..., dostaneme se na mnohem větší částky, než které utratíme na cestě. Jak je to možné? Jeden z příkladů. Dokážete se doma ve dvou osprchovat a spotřebovat do 15 litrů vody? Musím zodpovědně říci, že my ne. V Jilemnici máme jednu z nejdražších pitných vod v České republice a její dálkový ohřev je také velice neekonomický.


A jak to máte na svých cestách vy? Jak optimalizujete náklady? Podělte se s námi o Vaše zkušenosti. Rádi se přiučíme.

1 474 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše