top of page
  • Obrázek autoraHroch

Jak cestujeme aneb hygiena, spaní a praní na cestách

Z předchozích příspěvků již víte, čím cestujeme a proč vlastně nás cestování tak baví. Teď bych rád objasnil dotazy našich čtenářů, jak vlastně cestujeme? Jakým způsobem řešíme základní věci, jako je hygiena atd. A jak rychle jsme schopni vyrazit na cestu?Nemohu říci, že každé naší cestě předchází pečlivá příprava, tak to prostě není. Mnohdy cestujeme velice živelně, dá se říci, že z náhlého pomatení mysli. Z tohoto důvodu máme připraveno vše potřebné, respektive s naším Lesníkem a Hroším autostanem jsme schopni vyrazit do 2 hodin. Zkušenost to ukázala jasně, toto je nám umožněno proto, že nám Subaru slouží výhradně na cestování a stan je na střeše pořád. Nemusíme řešit vkládání šuplíkové vestavby a balení základních věcí - všechno je v autě pořád. Vařiče, nádobí, věci na vaření, ledničku a další nezbytnou výzbroj máme již připravenou v boxech, což výrazně šetří čas. Po našem poblouznění cestou tak balíme pouze oblečení, základní netrvanlivé potraviny a v neposlední řadě také 50 litrů pitné vody.Hygienu, respektive sprchu, řešíme za pomoci 12V mobilní sprchy, kterou poháníme dodatečnou trakční baterkou (slouží i na pohon lednice), kterou vozíme. Naše zkušenost ukazuje, že oba se zvládneme osprchovat v 10 - 12 litrech vody, kterou ohříváme na vařiči (v teplejších oblastech netřeba vodu ohřívat). Sprchujeme se na boku auta (v divočině na ostro, v civilizaci rozbalíme markýzu a předstan :-)…). Velice se nám osvědčila podložka pod nohy, člověk je pak hned nemá špinavé a nestojí na studeném. Podložka je vyrobena z OSB desky, která je oboustranně nalakována 6 vrstvami odolného laku, neboť tuto používáme také jako první mezipodlahu v kufru, takže univerzální řešení. Podložka je velká cca 85 na 110 cm, takže se vlastně jedná o „komfortní sprchovou vaničku”. Jeden by nevěřil, jak se deska zvládne během srpchování ohřát, takže proces sušení ručníkem je příjemný a bez studených nohou. Přemýšleli jsme, zda-li pořídit mobilní sprchový závěs, který by byl pomocí tyčky (například od stanu) a přísavkami přidělán na karoserii/sklo našeho Lesníka. Ale máme předstan a markýzu, takže zatím nevyvstala potřeba. (Další krám v autě navíc).

 

Co se týče toalety, tak s tímto problémem bojujeme, respektive, bojujeme s místem v autě pro umístění mobilní toalety, jejiž použití by zcela jistě zvýšilo úroveň hygienického komfortu na cestách. A někdy prostě člověk musí hned…, a v těchto chvílích obvykle není kde. Vozíme malou skládací lopatku, která nás provází na každou návštěvu toalety. Nikdy v přírodě nenecháváme žádný papír, natož vlhčené ubrousky a ostaní toaletní potřeby. Vždy po sobě pečlivě uklidíme a zahladíme stopy :-)


Mnoho lidí z našeho okolí taktéž řeší, jak vlastně pereme na cestách. Dokonce se nám letos stala velice úsměvná příhoda. Přejíždíme hranice Norska a volá náš kamarád, shodou okolností i soused. (První moje myšlenky byly, že se něco stalo v bytovém domě, jehož jsem pověřený vlastník a správce). Téma hovoru bylo naprosto odlišné. Kolik prý mám náhradních trenýrek, když jedem na tak dlouhou dobu…, to nás úplně rozsekalo. Lidé řeší zajímavé problémy, nicméně je chápu. Pokud někdo necestuje podobným způsobem, nemá vůbec představu.


Ale abych se vrátil k tématu. Praní prádla není na cestách vůbec žádný problém. Používáme biologicky nezávadné mýdlo (Jelen) a tekutý prací prostředek od Sea to Summit. Praní prádla je otázkou 30 minut. Povětšinou ani nepoužíváme pitnou vodu. Pereme když je příležitost, u řeky, jezera atd. Zkušenost ukazuje, že na cestách trvajících do 10 dní není potřeba se praním zabývat. Zvláště potom, zvolí-li člověk kvalitní oblečení, především co se týká materiálu. Preferujeme přírodní vlákna - bavlnu, vlnu a len. Mimochodem, do horkého podnebí je len ideální. (O tom, jaké oblečení vozíme, napíšu později).Teď pár řádků ke spaní v našem Hroším autostanu. Na matraci máme napnutou pratelnou podložku a nad ní teprve prostěradlo. V rozmezí teplot 5 až cca 20 stupňů používáme klasické peřiny z husího peří ve střední gramáži. V případě, kdy teplota osciluje okolo nuly, rozprostřeme na prostřeradlo navíc 100% vlněnou deku (v střešním stanu jde nejvíce chladu od spodu - proudění vzduchu mezi střechou auta). Tímto způsobem se komfortně vyspíme do cca. -5 stupňů. Poté již nastupují péřové spacáky. Na druhé straně, když noční teploty přesahují 25 stupňů používáme pouze 100% hedvábnou vložku do spacáku, což nám dovoluje i ve velkém horku spánek bez nadměrného pocení.

Naše řešení není nejlepší na světě ani jedniné správné, ale nám to funguje a máme to oveřené mnoha cestami. Rádi se dozvíme, jak to řeší ostatní. Pokud máte jakýkoliv dotaz či připomínku, neváhejte zde zanechat (po registraci) dotaz.

1 923 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše