top of page
  • Obrázek autoraHroch

Grilovačka nejen na cestách

Nedávno se nám dostal do ruky přenosný skládací gril ESBIT®. Konkrétně tip BBQ300S – malý skládací gril, primárně určený pro spalování dřevěného uhlí. Na jedné z našich cest jsme ho podrobili řádnému testování, abychom zjistili, jak obstojí v praxi pěkné balení a obal od výrobce.

A jak si gril vedl? Pojďme se na to společně podívat.


Pozn. gril jsme testovali společně s naším kamarádem Vladimírem, který má na tyto „výrobky“ velice přísná hodnoticí kritéria a širší rodinou, abychom otestovali, zdali je takto malý gril vhodný i pro více osob.


Gril Esbit v celé své kráse v zapadajícím slunci uprostřed přírody
Gril Esbit v celé své kráse v zapadajícím slunci uprostřed přírody

V první řadě oceňuji, že na rozdíl od výrobců stanů, počítá výrobce grilu s tím, že bude gril skládat i úplný neohrabanec. Krabici s grilem jednoduše vyložíte z auta, jedná se o nevelký balíček. Po otevření krabice jsem očekával samotné těleso grilu. K mému překvapení však výrobce gril ještě balí do elegantní nylonové tašky na přenášení (odpadá tak nutnost vozil gril v papírové krabici, která se brzy roztrhá). Velmi dobře! Ba co více, součástí dodávky je také nepromokavý vak na dřevěné uhlí, který lze i s dávkou na jedno grilování vložit do prostoru uvnitř složeného grilu. Zde někdo skutečně přemýšlel, dobrá práce.

 

Než jsem vyhrabal návod, gril už Vláďa zvládl postavit. Kladně musím zhodnotit jednoduchost a účelnost konstrukce. Na první pohled je gril velice stabilní, nekroutí se a při rozevírání nic nedrhne více, než by bylo zdrávo. Gril velmi rychle a snadno rozložíte zdvihnutím bočních stěn, upevníte podstavec za pomocí čtyř šroubů s křídlovou hlavou, které jsou samozřejmě součástí balení.


Moje doporučení pro výrobce – rozhodně bych ocenil, kdyby v balení byly i náhradní šrouby – v trávě se snadno ztrácí J. Celá procedura zabere průměrně zručnému kempaři pár minut. Poté stačí do prostoru ohniště nasypat dřevěné uhlí, gril zapálit a máte připraveno na tu správnou letní grilovačku.


Do přípravy grilování se musí zapojit celá rodina
Do přípravy grilování se musí zapojit celá rodina

Vlastní grilování je natolik jednoduché a intuitivní, že není zapotřebí tuto část nijak rozepisovat. Stejně to každý děláme po svém. Při samotném grilování máte možnost nerezový rošt snadno umístit ve třech polohách. Což je vzhledem k velikosti samotného grilu bezva. K tomuto slouží dostatečně dlouhá, odnímatelná rukojeť (neshoří vám prsty J) a vy tak můžete regulovat intenzitu žáru.


Co je naprostá pecka? Rukojeť zároveň poslouží jako velmi praktická obracečka. Takže nemusíte tahat další krámy v již tak přeplněných autech či přívěsech. Rozhodně přibalte kožené pracovní rukavice, pro případ nutnosti přesunu grilu při samotném grilování. Jelikož existují mezi námi tací borci, kteří si vedle rozpáleného grilu klidně postaví svůj stan. Nechápu.


Při samotném grilování zůstává gril stabilní. Materiál a celkové zpracování hodnotím v daném segmentu jako velice slušné. Nerezová grilovací mřížka se jeví jako dostatečně pevná i pro mnohaleté používání (to ovšem ukáže čas).


Úklid grilu je rovněž jednoduchý, stačí na bezpečné místo vyklepat popel, vyčistit mřížku a vše vložit do nylonové taštičky. Škoda, že součástí dodávky není také malý ocelový kartáč, kterým by bylo možné vyčistit rošt, to bych ocenil.


Nejen ěpekáčky je kempař živ
Nejen špekáčky je kempař živ

Závěrem se dá říct, že před nákupem by si měl každý promyslet, jaká má od přenosného grilu očekávání. Pokud se po světě touláte s batohem na zádech a vrcholem vaší kempařské gastronomie je špekáček, pak si uřízněte klacek a rozdělejte oheň (samozřejmě tam, kde je to povoleno), nebo navštivte nejbližší stánek v kempu, kde pro Vás s úsměvem na rtech ve friťáku připraví ten zaručeně nejlepší, prefabrikovaný buřt a l Tricatel. Jste-li ovšem vášnivý cestovatel a kempař, který zavítá také do krajin bez stánků (čti divočiny), bez možnosti rozdělávat otevřený oheň, stane se pro vás gril Esbit neocenitelným parťákem, který nezatíží ani Vás ani Vaši peněženku.


Přednosti:


- zhotovený z kvalitního materiálu + dobré dílenské zpracování

- skladný, snadno přenosný a rychle rozložitelný

- třípolohový rošt s odnímatelnou rukojetí (obracečkou)

- obal na samotný gril i na dřevěné uhlí


Nedostatky:


- vyšší pořizovací cena (v porovnání s levnou konkurencí)

- absence ocelového kartáčku na čištění

- absence náhradních šroubů ke stojanu


Parametry:


- materiál tašky: nylon

- materiál grilu a roštu: nerezová ocel

- rozměry ve složeném stavu (v x š x h): cca 18 cm x 30,5 cm x 23 cm

- rozměry v rozloženém stavu (v x š x h): cca 9 cm x 30,5 cm x 23 cm

- hmotnost: cca 2 380 g

766 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše