top of page
  • Obrázek autoraHroch

Dodávka, pick-up, karavan nebo obytňák?

Dnes to vezmu trochu retrospektivně. Od čtenářů dostáváme dotazy, proč vlastně auto s autostanem. Velice rád to v následujících řádcích shrnu, respektive uvedu důvody, které nás vedli k rozhodnutí zakoupit Subaru a Hroší autostan.Psal se rok 2015. V létě onoho roku jsme vyrazili prozkoumat Pobaltské státy, tehdy ještě stylem kemp/penzion/hotel/kufr auta naším kombi vozem Kia Ceed. Na cestě jsme zažili mnoho krásných chvil a i když se to nezdá, Pobaltí má co ukázat, i z přírodních krás. Po návratu domů jsme provedli součet všech nákladů (ostatně jako vždy) a zjistili jsme, že druhou největší položkou opět bylo ubytování. Nastalo hledání alternativ a přemýšlení, jak tyto náklady omezit. Zvažovali jsme spaní na divoko ve stanu, koupi obytného přívesu, či obytného auta na naši další cestu.


Nastalo pátrání po internetu a zvažování možností, nakonec jsme si udělali rozhodovací strom, abychom zjistili, která varianta bude tou správnou. Musím podotknout, že rozhodování nebylo vůbec jednoduché. Nakonec trvalo celé dva roky. Přičemž jsme přečetli hromadu recenzí a zkušeností, byli se podívat na caravan salonech a výstavách, hovořili jsme s majiteli obytných vozů i karavanů. Navštívili jsme i dodavatele/výrobce karavanů, ale tak nějak to pořád nebylo ono. Náš rozhodovací strom se plnil možnostmi a výsledek byl pořád v mlze. Mezitím uběhl rok 2016, ve kterém jsme navštívili jižní státy Evropy, Ukrajinu, Vlčí hory…, přitom okukovali a hovořili s majiteli bydlíků v kempech i na parkovištích.


Musím přiznat, po návratu jsme začínali podléhat menším depresím, že si asi nevybereme. Nicméně jsme měli jasno v tom, že chceme začít jezdit na divoko a ušetřit tak nemalé finanční prostředky za ubytování. Zvolili jsme tedy vylučovací metodu. Chtěl bych jenom podotknout, že jsme hledali řešení na dlouhou dobou 15 let +, takže jsme lovili v nových vozech.


  1. Obytný vůz - za největší slabinu tohoto řešení považujeme 3 věci: nápadnost vozu při spaní mimo kempy obecně . Ve Skandinávii je to v pohodě, ale třeba Ukrajina není to pravé ořechové. Dále velikost celého vozidla, a v neposlední řadě taktéž cenu, která výrazně přesahovala naše možnosti, jak finanční tak i mentální - to je stejné, jako kdybych u nás v Jilemnici zaplatil za byt 1+1 3 miliony, prostě ne…

  2. Obytný příves - zde už je cenová hladina přijatelnější a na trhu je široký výběr. Jenže, naše tehdejší kombi mělo výrazně omezené hmotnostní možnosti tažení přívesu. Za další slabinu považujeme délku celé soupravy, která se, mimo jiné, projeví při platbách za přívoz i trajekty, a taktéž nápadnost. Mnozí uživatelé nás varovali před koupí ojetého přívesu z důvodu zatékání do konstrukce. A upřímně, když jsme viděli některé opravy homodomo silikonem, přešla nám chuť, takže nebrat. Další slabinu spatřujeme ve výrazném omezení free táboření vzhledem k velikosti jízdní soupravy. Případné otáčení na úzkých cestách je takřka neřešitelné. Ne vždy totiž používáme prověřené aplikace na spaní/kempování.

  3. Obytná dodávka - toto řešení nám přijde ideální, ovšem za situace, kdy si to člověk udělá sám. Ty nechutné peníze, které chtějí přestavbáři za kus překližky, silikonu a parozábrany…, no škoda mluvit. Jednoduchým součtem (na základě cenových nabídek) jsme zjistili, že cena našeho vozu by přesáhla magickou hranici 2 mil. Kč, což je neakceptovatelné vzhledem k rodinnému rozpočtu. Druhou možností bylo postavit si dodávku svépomocí. Tam bylo velké ale. Pokud chceme dodávku na další cestovatelský rok, musíme na tom aktivně pracovat. V té době jsem byl ještě ve “standartním” pracovním procesu, takže to bylo nereálné, nehledě na to, že nemámé žádný vhodný prostor, kde by bydlík mohl být pod střechou a dalo se na něm pracovat.

  4. Nástavba na pick-up - toto řešení jsme škrtli hned v začátcích, prostě to vypadá šíleně, jak podotkla Anička.

 

Jak už víte, volba nakonec padla na Subaru a střešní autostan. Byl to nejrozumější kompromis mezi cenou a užitnou hodnotou. Víme, že to není 100%, ale musím říci, že nejsme daleko od této hranice. Naše zkušenosti ukazují, že pokud člověk neplánuje navšívit extrém (Sibiř, střed Afriky a jiné…) je toto řešení naprosto dostačující, zvláště poté v kombinaci s předstanem.


Závěrem bych chtěl dodat, že za nejlepší řešení stále považujeme obytnou dodávku, ovšem tam se dostáváme na jinou cenovou hladinu, což je pro nás v tuto chvíli mimo. Ale věříme, že v budoucnu se poštěstí a my se budeme moci vydat na cestu kolem světa.

2 783 zobrazení5 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše