top of page
  • Obrázek autoraHroch

Cestování v čase

Existují různé teorie i názory, které ospravedlňují či popularizují teoretickou koncepci, pomocí níž by mělo být možné cestovat v čase zpět do minulosti i nahlédnout do budoucnosti. Dnes bych se rád věnoval ryze praktickému problému. A to, jak si naplánovat čas na cestování. Pro plánování času neboli moderně timemanagementu, existuje mnoho pouček, aplikací, návodů i různých koučů a trenérů. Všichni trenéři i učené knihy ovšem pracují se stejnou veličinou a tím je jednotka času a věřte, že skutečně všem nám ubývá stejně.

Od Vás, našich čtenářů dostáváme dotazy, jak lze efektivně kombinovat pracovní a cestovatelský život při omezené době zaměstnanecké dovolené. Musím přiznat, že plánování času je velice obtížná disciplína především v kombinaci s prokrastinací, které se občas nevyhne nikdo z nás.

 

Od Vás, našich čtenářů dostáváme dotazy, jak lze efektivně kombinovat pracovní a cestovatelský život při omezené době zaměstnanecké dovolené. Musím přiznat, že plánování času je velice obtížná disciplína především v kombinaci s prokrastinací, které se občas nevyhne nikdo z nás.


Ještě než se dostaneme k samotnému plánování cest, dovolte, abych se zastavil u jedné důležité věci. Na základě našich mnohaletých zkušeností funguje bezvadně plánovaní odjezdu na cestu, nikoliv však její průběh, potažmo návratu z ní. Je tomu tak z jednoho prostého důvodu. Pokud člověk plánuje pravidelné, notoricky známe činnosti je velice efektivní. Čím více do našich kalendářů vstupují mimořádné události, tím je obtížné všechno sladit dohromady. Čas si každý řídíme sami a máme ho všichni stejně (což je spravedlivé). Proto i plánování máme jen a jen ve svých rukou. Já říkám. Život je příliš krátký na to, abychom dělali věci, které nemáme rádi. (Přiznávám, že jsou situace, kdy to nejde). Ale teď již k jádru věci.

Na tomto blogu jsem se již věnoval problematice cestovatelských nákladů. Drtivá většina z nás si musí na své koníčky vydělávat prací. Na základě mnohaletých zkušeností mohu říci, že cestovatelská komunita se obecně dělí na dvě základní skupiny (podle způsobu, jakým vydělávají peníze):

  • zaměstnanci s pevnou pracovní dobou

  • OSVČ a lidé na volné noze

Předmětem tohoto článku není hodnotit a porovnávat výhody a nevýhody zaměstnaneckého poměru versus práce na volné noze. Uvedu pouze jednu věc: Počet dnů dovolené, které můžeme čerpat. Zaměstnanci mají zákonem stanovenou sazbu dovolené 4 týdny.

Někteří zaměstnavatelé dobrovolně přidávají další týdny, sick days (obvykle 2-3 dny v roce na zotavenou, když se člověk necítí úplně dobře). Existují i zaměstnavatelé, kteří umožní čerpání neplaceného volna či refundaci mzdy například při výchovné činnosti na letních stanových táborech. (Hovořím z vlastní zkušenosti, můj první zaměstnavatel byl v tomto velice štědrý a vstřícný).

Protipólem zaměstnanců jsou lidé, kteří podnikají sami na sebe. Tito mají „dovolené“ kolik si jen mohou dovolit ve vztahu k zakázkám a zákazníkům. Obě skupiny mají ovšem jedno společné: existují pracovní činnosti, které lze dělat (po dohodě), alespoň částečně „odkudkoli“. Kupříkladu grafici, programátoři, marketéři...

Vzhledem k faktu, že první skupina zaměstnanců tvoří většinu, tak praktický příklad plánování cest během roku budu aplikovat na ni. Vstupem do modelového příkladu nám bude „průměrný“ zaměstnanec se standardní denní pracovní dobou, který má nárok na 25 dní dovolené během roku, nemá žádné sick days k dispozici a během roku má možnost 3 dny napracovat formou přesčasů. Taktéž nebudu operovat s osobním volnem – to je značně individuální. Budu se snažit maximalizovat dny volna pro výjezdy.

Takže celkový počet dnů volných dnů našeho zaměstnance na rok 2019 činí 28 dní. K tomuto je ovšem nutno připočíst dny státních svátků, pokud zrovna nevychází na víkend. Letos tak bude mít k dispozici celkem 28 + 11 dní = 39 pracovních dní volna, nepočítaje víkendy.


Celkem 39 dní volna bude mít modelový zaměstnanec v roce 2019 k dispozici. Což už je slušná porce.

 

Když jsem byl ještě zaměstnanec, plánoval jsem cesty tak, že jsem si sedl k plánovacímu kalendáři, který jsem porovnal s plánovaným itinerářem cest. Následně si vyznačil vhodné termíny pro čerpání dovolené. A s tímto „plánem“ jsem seznámil kolegy a nadřízené a začalo vyjednávání.

Naše cesty dělím na krátké (do 7 dnů), střední (7 - 10 dnů), dlouhé (10 - 20 dnů), a super (20 + dnů). Toto dělení se nám osvědčilo především pro plánování lokací. Zapamatujte si, že největší ztrátou času u cest do 10 dnů je přesun do cílové destinace, proto je tyto cesty nutné pečlivě plánovat.


Na samém začátku cestovatelského roku si rozhodně nezapomeňte určit hlavní a druhou záložní destinaci pro „TOP“ výjezd sezóny.


Určete si, mimo jiné:

  • lokaci (budu moc být v létě v plavkách na Sicílii, nebo budu potřebovat svetr v Jotunheimu)

  • časová a finanční náročnost (jak dlouho bude trvat samotný přesun, budu potřebovat trajekt, tunel, most, mýtné?)

  • kolik času potřebuju na přípravu (například na získání víz)

  • přibližný termín cesty

Jakmile budete znát odpovědi na otázky výše, začnete s plánováním hlavní cesty a od toho se odpíchnete při plánování dalších výjezdů. Vizte níže + 3 různé varianty, jak strávit jaro 2019 na cestách.

Na Vaše žádosti a dotazy i pro lepší přehlednost sestavím plán cest na rok 2019. Uvedu vždy termín, časovou náročnost, destinaci a doporučení proč vyrazit právě tam. Berte to jako vodítko pro plánování, nikoliv jako pevně daný itinerář.

Mnoho cestovatelů začíná další rok výjezdem na Velikonoce. Začněme tedy s tímto termínem, přičemž letos připadají Velikonoce až na druhou polovinu dubna.


Velikonoce varianta 1

Termín: 18. 04. - 23. 04. 2019

Délka cesty: 6 dní

Počet dnů dovolené: 2

Destinace: Slovinsko

V druhé polovině dubna se ve Slovinsku probouzí příroda Julských alp a narazíte zde na minimum turistů. Destinace, které stojí za návštěvu: Národní Park Triglav, Jezero Bled a Bohinj, Predjamský hrad a vrcholek Sněžník na jihu Slovinska. Můžete si užít jak sněhu, tak i krásného sluníčka.


Velikonoce varianta 2

Termín: 19. 04. - 01. 05. 2019

Délka cesty: 13 dní

Počet dnů dovolené: 6

Destinace: Severní Itálie

Návštěva severu Itálie v tento čas je víc než vhodná: minimum turistů, volné stellplatzy, teplé počasí. Doporučuji navštívit: Benátky, San Marino, Florencii, Šikmou věž, Alpská jezera (Lago Como, Garda, Maggiore...). Krásný výjezd na skoro dva týdny.


Velikonoce varianta 3

Termín: 29. 04. - 08. 05. 2019, případně 29. 04. - 12. 05. 2019

Délka cesty: 24 dní

Počet dnů dovolené: 12

Destinace: Západní Ukrajina

Jarní Ukrajina je plná barev a usměvavých lidí. Potkáte mnoho krás západní Ukrajiny: Užhorod, Lvov, Koločava, Mukačevo, Vlčí hory (které jsou na jaře skutečně kouzelné), Skolivský beskydský národní park, Synevyr národní park... Po cestě máte také možnost navštívit Slovensko či Polsko.


Květnové svátky

Termín: 01. 05. - 05. 05. 2019 a 08. 05. - 12. 05. 2019

Délka cesty: 2x 5 dní

Počet dnů dovolené: 4

Destinace: ČR, Polsko, Slovensko, Rakousko, Maďarsko

Pokud nechcete (nebo nemůžete) zvolit Velikonoční variantu číslo 3, můžete uskutečnit krátké výjezdy v květnu. Cílové destinace zvolte podle místa Vašeho bydliště v ČR, ať zbytečně nepřejíždíte přes celou republiku. V Polsku můžete navštívit Vratislav, Osvětim, hrady a zámky (mezi Zhořelcem a Vratislaví je mnoho krásných památek). V Rakousku můžete vyrazit na Orlí hnízdo. Na Slovensku do Malé či Velké Fatry. Tyto krátké výjezdy vždy plánujeme na poslední chvíli (den předem) dle aktuální předpovědi počasí.

 

Hlavní výjezd sezóny


Hlavní výjezd sezóny je velice individuální věc. Někdo vyráží v zimě za teplem, někdo na jaře či v pozdějším podzimu před/po skončení hlavní turistické sezóny. Asi se mnou ale budete souhlasit, že většina lidí vyráží v době letních prázdnin.


Pokud jste absolvovali velikonoční variantu číslo 3, tak vám zbývá nějakých 27 dnů dovolené. Pokud plánujete zimní výjezd, či chcete mít dlouhé Vánoce (a zaměstnavatel to umožní), nechte si dva dny (4 dny) dovolené stranou. A to na 23. a 27. 12., případně na 30. a 31. 12. Letošní podzimní svátky nevychází vůbec příznivě. Sv. Václav i 17. listopad vychází na víkend. Takže výjezd lze smysluplně naplánovat pouze okolo 28. 10. Na druhou stranu ale ušetříte nějaký ten den dovolené.


V modelovém příkladu budu dále pracovat s variantou výjezdu v hlavní sezóně s tím, že Velikonoční cesta byla ve variantě číslo 3. Odečteme 2 dny volna na Vánoce a jeden den na říjnovou cestu, zbývá nám na hlavní výjezd cca 24 dní dovolené (bez případných přesčasů, placeného volna...). V tomto případě moje doporučení na hlavní výjezd sezóny zní: přelom června a července, kdy lze využít alespoň státního svátku v pátek 5. července.

Hlavní výjezd sezóny

Termín: 15. 06. - 21. 07. 2019

Délka cesty: 37 dní

Počet dnů dovolené: 24

Destinace: dle libosti

Více než 5 týdnů volna na cestu nám dává možnost prozkoumat i vzdálenější destinace Evropy: například: Norsko, Pobaltské státy, Itálii včetně Sicílie, Balkán, Turecko, Francii či Velkou Británii a Skotsko. Na takto dlouhý výjezd je nutné pečlivě naplánovat i náhradní variantu. Může se totiž stát, že vlivem přírodní katastrofy či politické situace nebude vámi zvolená oblast dostupná. Pravděpodobnost je velmi malá, ale je dobré být připraven. Takto dlouhá cesta, pokud se má smysluplně využít omezeného času, už chce alespoň itinerář se záchytnými body atd.


Podzimní výjezd

Termín: 25. 10. - 28. 10. 2019

Délka cesty: 4 dny

Počet dnů dovolené: 1

Destinace: ČR

Z léta jsme vyšetřili jeden den pro podzimní cestu, proto můžeme vyrazit. Na cestu v pozdním podzimu doporučuji naši krásnou zemi, případně blízké příhraničí. Krásně a prázdno je tou dobou ve skalních městech (Prachovky, Drábské světničky, Broumovské stěny, Adršpach…) i v našich horách – Beskydy, Jeseníky, Šumava…

 

Pojďme se v myšlenkách přenést na konec roku 2019 a budeme trochu bilancovat. Výše jsem nastínil možnosti plánování cest pro letošní rok v případě, kdy jste zaměstnanec. Při počtu základní dovolené 25 dní, za přispění státních svátků a víkendu se nám otevírá možnost být na cestách více než 60 dní. Uznejte nezní to super?


Na jednoduchém rámcovém ročním cestovatelském plánu jsem ukázal, jak efektivně si může zaměstnanec rozplánovat svou dovolenou během roku v případě, kdy se chce primárně věnovat cestování naplno. Zcela jistě to není univerzální návod pro všechny, ale berte to jako jisté vodítko, které vám snad odpovědělo na vaše dotazy. Snažil jsem se vám ukázat jednu z cest, jak se dají plánovat výjezdy. Pravda je jednoduchá, kdo chce tak cestuje, kdo nechce hledá výmluvy.


Rád bych vám popřál mnoho příj