top of page
  • Obrázek autoraHroch

Čím cestujeme - výběr auta

Za dobu našich cest jsme vyzkoušeli všemožné druhy dopravy: letadlo, auto, vlak, autobus (já teda jenom z nouze a kousek), taxi, Uber, spolujízdy, po svých… Musím říci, že každý druh dopravy má své kouzlo a půvab. Každému vyhojuje něco jiného, někdo je na pohodlí a luxus, jinému stačí alumatka a hvězdy. Stejné je to i s ubytováním. Bydleli jsme v nádherných 5ti hvězdičkových hotelech s plným komfortem, malých pensionech uprostřed hor, v hlučných kempech, ve stanu, v záhrabu i pod širákem. Vjisté doby se ovšem naše potřeba komfortu výrazně omezila směrem od penzionů a kempů až po současný stav, kdy si vozíme domov na kolech - náš Hroší autostan. Nezapadáme mezi normální jedince, proto i naše forma mobilního domova je asi hodně netradiční.Po návratu z cest jsme se v srpnu 2017 definitivně rozhodli, že již dále nechceme být vázáni na kempy či různé pokoutné spaní. Pátrali jsme tedy po internetu, co a jak, jaké máme vlastně možnosti. První myšlenka padla na obytné auto, či karavan, druhá na nové auto a něco k tomu…. Po několika vášnivých večerních debatách jsme toto řešení číslo jedna zavrhli. (proč, napíši jindy) Hledali jsme tedy dál.


Nejdříve bylo nutné vyřešit auto. Započali jsme tedy s hledáním vhodného vozu (nakonec jsme zjistili že neexistuje). Neměli jsme vůbec představu co nabízí automobilový trh v daném segmentu.

 

Měli jsme několik základních podmínek, které musel vůz splňovat (řazeno dle důležitosti):

  • benzínový motor, ideálně atmosferický (přeci jenom palivo ve východoevropských státech není moc kvalitní - předchozí zkušenost)

  • pohon 4x4 s vyšší světlou výškou (na samotou jízdu není většinou potřeba, ale při hledání místa na spaní je k nezaplacení)

  • automatická převodovka (pohodlí při jízdě, v terénu minimální riziko poškození spojky)

  • kvalitní přední světlomety (montáž dodatečných světlometů = Rakouský policajt a problém)

  • ne Škodovka, VW a německá trojka (do zemí kam jezdíme či se chystáme se to krade na počká