top of page

Asociace kempingu a karavaningu ČR

Etický kodex kempaře – základní etiketa kempování

1. Kempuji, parkuji a nocuji pouze tam, kde je to dovoleno

  • pokud si nejsem jist, zeptám se

  • kempuji, parkuji a nocuji vždy se souhlasem vlastníka pozemku. Nezapomenu se také domluvit na tom, co plánuji dělat a pak to musím dodržet – máme psa, chci rozdělat oheň, budu do půlnoci zpívat či jinak hlučný …

  • nejlépe dopředu nastuduji pravidla a zvyklosti dané země.

2. Místo, na kterém kempuji, zanechávám minimálně ve stejném, ne-li lepším stavu, jako tomu bylo před mou návštěvou. Preventivně vozím s sebou pytel na odpadky – když není kam, vysypu jej až doma do popelnice.

3. Po příjezdu se pozdravím minimálně se sousedními kempaři. Jeden pozdrav s úsměvem je víc, než stokoruna v obálce. Slova, která jsou základem mého slovníku a nejen v rámci kempování jsou “děkuji a prosím”.

5. Respektuji soukromí druhého, rozhodně neruším noční klid a místní dodržuji pravidla.

6. Mými kamarády jsou na cestách a i při kempování „pokora, respektování pravidel, respektování soukromí a pořádek”. Jsem ohleduplný i k okolní přírodě a k vybavení kempu.

7. Na místě kde, kempuji se pohybuji tak, abych nenarušil pomyslnou komfortní zónu sousedů a naučím to i  své děti. Vždyť také nerad pořád znovu a znovu zatloukám vykopnuté kolíky. Pokud se mi nelíbí, že někdo zkratkou prochází před mým stanem či markýzou, řeknu mu to – mile a s úsměvem, ale důrazně.

8. Pokud mám s sebou děti, respektují prostor na hraní a nedovolím jim hrát si mezi stany, karavany a auty.

9. Pokud kempuji se svým psím přítelem, zajistím bezpečí a nerušenost ostatních kempařů – ne každý to se psy umí. Místo, kde se můj čtyřnohý přítel pohyboval, vždy uklidím.

10. Nekradu :-). Co není moje, ponechám na původním místě.

11. Pokud se rozhodnu využít dřeva v okolí, využiji jen takové množství, které je nezbytné.Myslím i na budoucí kempaře a nikdy nekácím „živé“ stromy!

12. Pokud griluji či zakládám oheň, vždy se ujistím, že je to na daném místě bezpečné a povolené, a že to kempařům v mém okolí nevadí. Při zakládání ohně se vždy přesvědčím, že sousedův stan či karavan nebude plný kouře. Vozím s sebou rozumný hasicí přístroj.

13. Pokud startuji auto / motorku / skútr, tak jen proto, že odjíždím. Motor si mohu zahřát o kousek dál. Opravdu soused neocení hluk a kouř studeného motoru

  • pokud potřebuji nějakou dobu nouzově dobíjet baterii, ať už motorem auta nebo elektro centrálou, domluvím předem se sousedy kdy a jak.

14. Pokud na místo přijíždím pozdě v noci, chovám se pokud možno tak, abych nevzbudil ostatní kempaře. Zbytné věci nechám na ráno.

15. V místě, kde kempuji, jezdím vozem pomalu a opatrně!

16. Pokud je v místě toaleta, vždy ji udržuji v čistotě a nevylévám do ní věci, které tam nepatří

  • důsledně hlídám, kam vylévám chemickou toaletu

  • pokud kempuji se stanem a není v blízkosti toaleta, vždy se snažím najít takové místo, které nedovolí, aby se použitý toaletní papír válel na očích ostatním.

17. Nikdy nevylévám znečištěnou vodu (odpadní nádrž či jinou nádobu na špinavou vodu) na místo, které není k tomu určené.

18. Při odjíždění z místa kempování nikdy nenechávám žhavé uhlíky či cokoliv podobného, co by mohlo ohrozit místo, kde jsem kempoval.

19. A TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ „CO NEMÁM RÁD, NEDĚLÁM OSTATNÍM“ A VŽDY POMŮŽU JAKÉMUKOLIV KEMPAŘI V PŘÍPADĚ NOUZE ČI POTŘEBY.

53506329_358494538081523_242640508196959
bottom of page